Lietuvos pramonininkų konfederacija pasidalijo Sveikatos apsaugos ministerijos informacija, susijusia su privalomuoju testavimu.

Pirmąjį testą darbdaviui darbuotojas turi pateikti per 7–10 dienų nuo liepos 26 d., o vėliau kartoti jį reguliariai. Žinoma, ši prievolė galioja tik tuo atveju, jei asmuo nėra nepersirgę ar nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos.

Primename, kad nuo šiol periodiškai testuojasi darbuotojai, dirbantys krovinių tarptautinio vežimo, viešojo transporto ir keleivių vežimo įmonėse, taip pat asmenys, užsiimantys laisvalaikio ir pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas). Reikalavimai galioja ir viešojo maitinimo paslaugų ir mažmeninės prekybos sektoriui. Taip pat sveikatą periodiškai tikrintis privalo viešojo administravimo subjektų darbuotojai, profesinės karo tarnybos kariai bei darbuotojai, kurių veikla susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (nuolatinis tiesioginis kontaktas su šiais užsieniečiais).

Dėl šių tyrimų nereikia kreiptis į šeimos gydytoją. Privalomam periodiniam tyrimui kviečiame registruotis per internetinę platformą www.1808.lt. Jeigu darbuotojas neturi galimybės prisijungti internetu, gali skambinti Karštosios linijos telefonu 1808. Vis dėlto, prašome prioritetą teikti registracijai internetu, nes telefono operatoriai mato tuos pačius laisvus laikus testavimuisi, kokius ir besiregistruojantieji internetu.

Privalomus periodinius sveikatos patikrinimus darbuotojai turi atlikti ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo.

Jeigu darbuotojas atsisako nustatytu laiku pasitikrinti, ar neserga užkrečiamąja liga, arba nepasitikrino be labai svarbių priežasčių (pavyzdžiui, liga, dalyvavimas giminaičių laidotuvėse, komandiruotė), atsižvelgiant į darbo pobūdį tokiam darbuotojui gali būti pasiūlyta dirbti nuotoliniu būdu arba jis gali būti perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę. Jeigu tokių galimybių nėra, darbdavys turi teisę nušalinti darbuotoją nuo darbo, nemokėdamas darbo užmokesčio iki tos dienos, kol darbuotojas pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga. Į ankstesnį darbą darbuotojas bus grąžintas nuo tos dienos, kurią pateiks darbdaviui sveikatos patikrinimo išvadas, kad gali tęsti darbą.

Gali susiklostyti situacija, kad terminas tikrintis sueis darbuotojui būnant užsienyje. Tokiais atvejais privalomą testavimą jis turi atlikti grįžęs į Lietuvą, ne vėliau kaip per 48 valandas nuo atvykimo.

Taip pat gali būti, kad darbuotojas dirba ar vykdo veiklą nereguliariai, pavyzdžiui, renginys organizuojamas kartą per mėnesį. Tokiu atveju sveikatos patikrinimas turi būti atliekamas ne vėliau kaip likus 48 valandoms iki darbo ar veiklos pradžios, bet ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo.

Norime pažymėti, kad privalomas periodinis testavimas yra vienas iš būdų užkirsti kelią židinių susidarymui, tačiau neapsaugo nuo koronaviruso grėsmių. Efektyviausias rezultatas yra tuomet, kai pasitelkiamos kompleksinės priemonės, todėl kviečiame visuomenę aktyviai vakcinuotis. Tam, kad galėtume jaustis saugūs susiformavus kolektyviniam imunitetui, turėtų būti paskiepyta 70 proc. visuomenės. Šiuo metu šalies gyventojų imunizacija viršija 50 proc.

Tokie sveikatos patikrinimai bus atliekami iki paskelbtos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ar karantino dėl užkrečiamosios ligos pabaigos, atsižvelgiant į tai, kuris iš jų baigiasi vėliau.

Naująją tvarką reglamentuojantį teisės aktą rasite ČIA.

LPK informacija

SAM nuotrauka