Naują UAB „Vėjo projektai“ kuriamą „Dancer“ autobusą jau galima sutikti Klaipėdos gatvėse. Šiuo metu prototipas išbandomas be keleivių, kruopščiai registruojami jo parametrai, „išgaudomos“ pasitaikančios klaidos. Kol kas tai – savotiška bandymų laboratorija ant ratų. Pirmoji dvi naujas, modernias lietuviškas transporto priemones įsigijusi bendrovė „Klaipėdos autobusų parkas“ gaus jau patobulintus autobusus.

Originalų „Dancer“ dizainą kūrė „Vėjo projektų“ dizaineriai. Pasak bendrovės projektų vadovo Tado Kubiliaus, kol kas autobusas jame sumontuotų elektros baterijų dėka dar tebėra gana sunkus – sveria aštuonias tonas. Vis dėlto netrukus žadama jį palengvinti dviem tonomis – iki šešių. Tai bus padaryta pakeitus metalines detales kompozitinėmis. Specialios kompozitinės medžiagos sukurtos bendrovėje „Vėjo projektai“.

Vieną kartą įkrautas vadinamuoju greituoju būdu autobusas gali nuvažiuoti 36 kilometrų atstumą. Baterijos per 10 minučių įkraunamos nuo 10 iki 90 proc. talpos. Kol kas autobusas įkraunamas nuo stacionaraus šaltinio, vėliau bus galima naudoti ir pantografą.

„Dancer“ autobuso ratuose sumontuoti ZF varikliai, baterijos – LTO, „Toshiba“, gamintojų numatytas resursas joms – aštuoneri metai. Autobuso salonas vasarą vėsinamas, o žiemą – šildomas taip pat tik elektra.

„Šis autobusas – eksperimentinis. Vežėjams bus pateiktas visai kitoks, atsižvelgsime į visus tiek mūsų, tiek vežėjų pastebėtus trūkumus. Jau užsakėme detales ir pradėsime gaminti autobusus UAB „Klaipėdos autobusų parkas“. Kartu su autobusu teiksime vežėjams ir serviso bei aptarnavimo paslaugas“, – sako T. Kubilius.

Naująjį lietuvišką autobusą apžiūrėję Lietuvos keleivių vežimo asociacijos atstovai džiaugėsi, kad ir mūsų šalyje gaminamos modernios, ekologiškos transporto priemonės. „Džiugi naujiena, gražus autobusas. Iki tol buvo tik žodžiai, dabar yra ir vaizdas. Matyti, kad gamintojai įdėjo daug darbo, kad svajonė taptų realybe“, – sakė UAB „Kautra“ generalinis direktorius Linas Skardžiukas.

Bendrovės „Kauno autobusai“ generaliniam direktoriui Mindaugui Grigeliui ypač patiko tai, kad „Vėjo projektai“ siūlo vežėjams naujas paslaugas – su savo infrastruktūra ir autobusų priežiūra. „Puiku, kad rinkoje atsirado dar vienas elektrinių autobusų gamintojas. Tikimės, kad turėsime galimybę išbandyti autobusą ir savo mieste“, – sako M. Grigelis.

Bendrovės „Klaipėdos autobusų parkas“ generalinis direktorius Vaidas Ramanauskas nesibaimina, kad jų įmonė įsigijo pirmuosius Lietuvoje pagamintus elektrinius autobusus. „Matome gamintojų požiūrį, kaip jie išbando savo sukurtą transporto priemonę, kaip žada ją tobulinti. Du užsakytuosius elektrinius autobusus parke tikimės pamatyti jau šių metų rugpjūčio pabaigoje“, – teigia V. Ramanauskas.

LKVA prezidentas Gintaras Nakutis pasidžiaugia, kad asociacijos atstovai, susirinkę į pasitarimą Klaipėdoje, turėjo progos apžiūrėti ir lietuvių sukurtą modernų autobusą. „Elektriniams autobusams veikiausiai priklauso ateitis. Jų daugėja visame pasaulyje. Puiku, kad pagaliau juos galėsime matyti ir Lietuvos miestuose“, – sako G. Nakutis.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotraukos

Klaipėdoje išbandomas naujas lietuviškas elektrinis autobusas