Spalio 20-21 dienomis sostinėje jau ketvirtąjį kartą vyksta Transporto inovacijų forumas. Jo organizatoriai – Susisiekimo ministerija kartu su Transporto inovacijų agentūra. Tai – vienas didžiausių Baltijos šalyse visuomenei ir transporto ir logistikos bendruomenei skirtų renginių.

Forume nagrinėjamos aktualios žaliosios transporto transformacijos, skaitmeninimo temos, pristatoma Europos Sąjungos investicijų nauda Lietuvoje kuriant modernią ir saugią transporto infrastruktūrą bei teikiami privalumai kasdieniame gyvenime.

Pirmosios dienos konferencija buvo skirta transporto ir logistikos srities aktualijoms ir inovacijų tendencijoms, keičiančioms mūsų artimiausią ateitį.  Susisiekimo ministras Marius Skuodis į renginį atvyko vandeniliniu automobiliu. Pasak jo, Lietuva žada investuoti į vandenilio technologijų plėtrą, Susisiekimo ministerija planuoja paramą tiek sunkiajam, tiek viešajam transportui, tiek nuosaviems automobiliams. „Apie vandenilio gamybą šiuo metu kalba visi. Vokiečiai į šias technologijas daug investuoja, bendradarbiaujama su Baltijos šalimis, Suomija. Esu tikras, kad artimiausiu metu sunkusis transportas naudos vandenilį. Tai – viena iš technologijų, apie kurias šiomis dienomis kalbėsime”, – teigė ministras.

Vaizdo sveikinimą susirinkusiems atsiuntė šalies Prezidentas Gitanas Nausėda. Jis pasidžiaugė, kad Lietuva išlieka viena iš transporto srities lyderių. Prezidentas taip pat aptarė geopolitinės padėties poveikį transporto sektoriui, užduotis, kurias turi įgyvendinti Lietuva, diversifikuodama transporto sektorių, perkeldama paslaugas iš rytų į Vakarų Europą.

Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius kalbėjo apie iššūkius, su kuriais šiuo metu susiduria pasaulis. „Per pandemiją mes turėjome trūkinėjančias tiekimo grandines. Net Europos Sąjungoje pandemijos pradžioje šalys narės uždarė sienas. Nuo pat Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios turėjome sukti galvas ne tik kaip padėti ukrainiečiams jų kovoje, bet ir kaip išgabenti derlių iš Ukrainos, kad kai kuriose šalyse nekiltų badmetis. Europa ėmėsi ne tik politinio, bet ir logistinio sprendimo. Per Europos Sąjungos šalis nares buvo sukurti vadinamieji solidarumo koridoriai, kuriais jau išgabenta daugiau nei 10 milijonų tonų derliaus. Šiandien mes Europoje turime energetinių išteklių krizę,“ – kalbėjo Europos komisijos narys.

V. Sinkevičius šalia dujų ir elektros kvietė nepamiršti ir naftos kainos problemų, su kuriomis susiduria transporto ir logistikos įmonės. „Jeigu brangsta logistika, daugiau ar mažiau brangsta viskas. Transporto sektoriui reikia naujų degalų. Mes turime rimtai diskutuoti apie transporto kraują – kurą. Tai yra kuo važiuosime, skrisime ir plauksime,“ – kalbėjo eurokomisaras.

Alternatyvaus kuro naudojimo temai Transporto inovacijų forume skirta itin daug dėmesio. „Šiuo metu ypač daug diskutuojama apie technologinius sprendimus alternatyvių degalų rinkoje. Alternatyvų atsiranda vis daugiau. Tačiau tam, kad jos būtų efektyviai taikomos praktikoje reikia labai glaudaus ir efektyvaus verslo ir valdžios bendradarbiavimo, greitų sprendimų ir kuo mažiau biurokratinio vilkinimo,“ – teigė Forumo iniciatorius, Transporto inovacijų asociacijos valdybos pirmininkas Jurgis Adomavičius. Jis pasidžiaugė, kad į Forumą susisiekimo ministras R. Skuodas atvyko pirmuoju Lietuvoje vandeniliu varomu automobiliu, o per kitus metus Lietuvoje bus įrengta pirmojo vandenilio papildymo stotelė.

Forume taip pat kalbėta apie bendradarbiavimo būtinybę tarp Europos Sąjungos bei Baltijos šalių, savo įžvalgas išsakė kaimyninių Baltijos šalių, Lenkijos ir Ukrainos transporto ministrai. Diskusijoje dalyvavo Latvijos susisiekimo ministras Tālis Linkaits, Estijos ekonominių reikalų ir infrastruktūros viceministras Kaupo Läänerand ir Lenkijos infrastruktūros viceministras Grzegorz Witkowski. Prie diskusijos nuotoliniu būdu taip pat prisijungė Ukrainos infrastruktūros viceministras Mustafa Nayyem.

„Lietuvos, kaip ir viso regiono šalių, transporto ir logistikos sektorius šiuo metu išgyvena beprecedentę transformaciją, kuri apima rinkų, klientų ir veiklų diversifikaciją bei plėtrą į naujas rinkas, ypač – Vakarų Europos. Mūsų bendradarbiavimas, glaudesnė tarpusavio integracija ir lyderystė diegiant transporto inovacijas yra kaip niekad svarbi šiandieniniame geopolitiniame kontekste“, – tarptautinėje ministrų diskusijoje kalbėjo Lietuvos susisiekimo ministras M. Skuodis.

Pirmąją dieną pranešimus skaitę skirtingų institucijų, organizacijų, gamintojų atstovai kalbėjo apie globalias problemas, su kuriomis šiuo metu susiduria pasaulis, apie iššūkius, kurie laukia sprendžiant energetikos problemas, apie transporto sektoriaus dekarbonizaciją, būtinybę kuo sparčiau pereiti prie alternatyvių energijos šaltinių, sunkumus, su kuriais susiduriama žengiant Žaliojo kurso keliu.

eBus.lt

Linos Jakubauskienės nuotrauka