Vilniuje vykstančiame tarptautiniame Transporto inovacijų forume penktadienį buvo įteikti „Žaliojo susisiekimo apdovanojimai“. Trečius metus iš eilės šie apdovanojimai teikiami už įgyvendintas žaliojo susisiekimo idėjas, keliavimo ir transportavimo įpročius keisti skatinančias iniciatyvas, darnaus judumo inovacijas. Susisiekimo ministerijos ir „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) organizuojamų apdovanojimų dalyviai šiemet įvertinti 6 nominacijose, kurias šįkart papildė ir dvi naujos – metų inovacijos ir iniciatyvos.

„Matau didelę „Žaliojo susisiekimo apdovanojimų“ reikšmę. Kasmet augantis konkurso populiarumas iliustruoja, kad susisiekimo sektoriaus dekarbonizacija svarbi visiems: ir valstybės institucijoms, ir savivaldai, ir verslui. Akivaizdu, kad sektoriaus dalyviai turi vis didesnių ambicijų žengti klimatui neutralios ekonomikos link, didinti visos transporto sistemos efektyvumą ir taikyti inovatyvius sprendimus. Sveikinu visas tokias iniciatyvas už rodomą naujų galimybių pavyzdį“, – sveikindamas konkurso nugalėtojus sakė susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Egidijus Lazauskas, LTG grupės generalinis direktorius, pasidžiaugė, kad jau tradiciniais tapę „Žaliojo susisiekimo apdovanojimai“ skatina tvaraus susisiekimo Lietuvoje iniciatyvas ir sprendimus.

„Pasiekti ambicingų pokyčių, kurie būtini mažinant klimato kaitą, reikia sutelkti įvairias pajėgas ir iniciatyvas, skatinti priimti drąsius ir inovatyvius sprendimus, kurie mažina transporto sektoriaus poveikį mus supančiai aplinkai. Susipažinę su šių metų laimėtojais ir jų įgyvendintomis daugeliui naudingomis idėjomis, galime įsitikinti, kad mūsų sprendimas įsteigti „Žaliojo susisiekimo apdovanojimus“ visuomenei duoda didelės naudos“, – teigė E. Lazauskas.

Savivaldybės nominacijoje nugalėtoja pripažinta Druskininkų savivaldybės administracija, kuri drauge su projekto partneriu UAB „Kautra“ šiemet įgyvendino projektą – „Ekologiškų transporto priemonių įsigijimas Druskininkų savivaldybėje“ ir, pasinaudodama ES lėšomis, įsigijo 9 elektra varomus autobusus. Bendra projekto vertė – 2,43 mln. Eur.

„Inovacijos“ nominacijoje nugalėjo programėlė „LastMile“, prekėms iš parduotuvių tinklo „IKI“ pristatyti pasitelkusi autonominius elektrinius automobilius. Naudojant šias elektrines transporto priemones, sostinės centre mažinamas CO2 išmetimas, prekės pristatomos operatyviau.

Inovacijos autoriai akcentuoja, jog šiems automobiliams eksploatuoti reikėjo keisti teisinę bazę, o Susisiekimo ministerija „stipriai prisidėjo“, kad estų gamybos autonominis automobilis galėtų atvykti į Lietuvą. Dabar prekes Vilniaus centre išvežioja trys tokie autonominiai elektromobiliai.

Nominacijoje „Iniciatyva“ apdovanota AB Vidaus vandens kelių direkcija. Šiemet rugpjūtį baigtas trejų metų projektas – modernizuotas laivybos kelias Nemunu, kuris buvo finansuojamas ES ir valstybės biudžeto lėšomis. Upės 200 km ilgio ruožas nuo Kauno iki Kuršių marių tapo tinkamas keleivinei, krovininei ir pramoginei laivybai visą laivybos sezoną.

„Institucijos“ nominacijoje nugalėtoja paskelbta VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“. Įstaiga šiemet sudarė galimybę  Klaipėdos e. bilieto kortele naudotis ir „Smiltynės perkėlos“ keltu plaukiantiems į Smiltynę – tai šalyje unikalus projektas, sujungęs sausumos ir vandens transportą.

Įstaiga į pajūrį vykstantiems vairuotojams šiemet taip pat pasiūlė iš anksto gauti informaciją apie laisvas parkavimo vietas Klaipėdoje ir Neringoje. Tai keliaujantiems padeda pasirinkti optimalius maršrutus.

Trečioji  šios įmonės inovacija – įdiegta vieninga atsiskaitymo bankinėmis kortelėmis paslauga Klaipėdos viešojo transporto tinkle: miesto ir priemiesčio autobusuose bei maršrutiniuose taksi ir vandens autobuse.

Nominacijoje „Verslas“ apdovanojimas įtektas UAB „Elektromobiliai“ (prekės ženklas „Autopildyk“). Jos naujausias projektas – bendradarbiaujant su UAB „Vilniaus apšvietimas“, įgyvendinta elektromobilio įkrovimo galimybė nuo apšvietimo stulpų. Tai analogų neturintis sprendimas įkrovimo galimybę įrengiant ne stulpo išorėje, o viduje,  taip išvengiant vizualinės taršos.

„Ambasadoriaus“ nominacija įteikta Silvestrui Dikčiui – nepriklausomam klimato kaitos tyrinėtojui, laidų vedėjui, lektoriui. Darnaus judumo principus, kitas tvarumo temas jis pristato straipsniuose portale LRT.lt, tinklalaidėje „Penki kilometrai“, viešose paskaitose ir kt.

Nominantų vertinimo komisijoje dalyvavo 17 institucijų bei mokslo įstaigų atstovai, kurie vertino pateiktas paraiškas bei išrinko apdovanojimų nugalėtojus. „Žaliojo susisiekimo apdovanojimus“ planuojama organizuoti ir kitąmet.

Lapkričio 23–24 dienomis Vilniuje vyksta penktasis Transporto inovacijų forumas – didžiausias Baltijos šalių regiono transporto ir logistikos renginys.

Susisiekimo ministerijos informacija ir nuotrauka